Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Okolice

 

Chęciny i okoliczne wioski znajdują się na terenie Chęcińsko – Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Jest to dowód na to, że piękno tych miejsc zachwyca nie tylko mieszkańców, ale zostało docenione przez innych. Na obszarze miasteczka występuje wiele zabytków mówiących o jego historii.

Największym magnesem przyciągającym rzesze turystów jest Zamek Królewski górujący nad Doliną Chęcińską. Ze wschodniej wieży rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki, a przy odpowiedniej pogodzie można dostrzec nawet Tatry.
Został wzniesiony przed rokiem 1306. Zamek był trzykrotnie zniszczony w swojej historii i już nie odzyskał dawnej świetności, pozostając do dzisiaj w częściowej ruinie.

 

W centralnej części miasta znajdują się dwa rynki, które wraz z siatką wąskich średniowiecznych uliczek tworzą zabytkowy układ urbanistyczno-krajobrazowy.

Chęciny

Kościół parafialny pw. św. Bartłomieja Ap. usytuowany jest na tarasie skalnym wciętym w zbocze Góry Zamkowej.
W ostatnich latach przechodził on szereg remontów, a jego obecny wygląd przypomina nam o czasach świetności gotyckich i renesansowych stylów architektonicznych. Na terenie miasteczka znajduje się również klasztor oo. Franciszkanów oraz ss. Bernardynek.

 

W kartach historii zapisała się również ludność żydowska, która stanowiła niegdyś około 80% mieszkańców Chęcin. Pamiątką po niej została synagoga.

 

 

 

To tylko kilka głównych atrakcji. Prawdziwy klimat tego miejsca można poczuć przechadzając się po naszym urokliwym mieście.

Chęciny i okolice to niezwykle atrakcyjny teren do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Sieć szlaków jest dobrze rozbudowana i zagospodarowana. Przebiegają one przez cenne przyrodniczo i kulturowo punkty. Dzięki temu możemy poznać elementy historii, geologii oraz botaniki. Osoby bardziej zainteresowane tymi tematami wspomożemy fachową wiedzą, przedstawioną w przyjazny sposób.

Ponadto występują zbiorniki wodne w Bolminie i Lipowicy, basen Perła w Nowinach, Jaskinia Raj, Jaskinia Piekło, kilka nieczynnych kamieniołomów, Muzeum Wsi Kieleckiej, Dąb Bartek.

 

 Źródła: www.polskaniezwykla.pl www.krodo.pl

 

 

 

 

Comments are closed.